top of page

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ГІМНАЗІЇ № 2

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до навчального плану

Маріупольської гімназії № 2 Маріупольської міської ради

на 2021-2022 навчальний рік

 

 

Комунальний заклад «Маріупольська гімназія № 2 Маріупольської міської ради Донецької області» – середній загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ступенів, з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно профілю, до якої входить школа І ступеня. В 2021-2022 навчальному році відкрито 19  класи, в яких навчається 147 учнів.

     

Робочий навчальний план гімназії № 2 складено на підставі Типових навчальних планів, затверджених МОН України:

  • для початкової школи – 1-А, 1-Б класів за Типовими навчальними планами  загальноосвітніх навчальних закладів, які працюють за науково-педагогічним проектом «Інтелект України», розробленим відповідно до закону України «Про загальну середню освіту», Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого наказом МОН молоді та спорту України від 04.12.2014 №1439 (додаток 1).

  • для початкової школи – 2-4 класів - за Типовими навчальними планами початкової школи, затвердженими наказом МОН молоді та спорту України від 10.06.2011 № 572, зі змінами згідно з наказом МОН України від 16.04.2014 № 460 – додаток 1 – для класів з українською мовою навчання.

  • для 5-9 класів – за Типовими навчальними планами  загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня, затвердженими наказом МОНмолодьспорту України від 03.04.2012 № 409 (у редакції наказу МОН України від 29.05.2014 № 664),  зі змінами, внесеними наказом МОН України від 12.12.2014 № 1465, додаток 8,наказ МОНУ від 08.03.2015 №518.

  • для 10-11 класів – за Типовими навчальними планами загальноосвітніх навчальних закладів III ступеня, затвердженими наказом МОН України від 27.08.2010 року № 834, зі змінами, внесеними наказом МОН України від 29.05.2014 № 657, додатки 1, 16, 23 для 10-А класу  (математичний профіль);  (11-А – профіль іноземної філології). Згідно з додатком 23 здійснено перерозподіл годин інваріантної складової навчального плану (до 15%).

               Із метою забезпечення якісної освіти, формування наукового світогляду та компетентностей, засобами предмету та адаптації учнів гімназії до потреб ринку, варіативну складову розподілено таким чином:

 

У початковій школі:

  • Виділені додаткові години на посилення предмету «Англійська мова» - по 1 годині в 1-Б,1-В,2-А,2-Б,3-А,3-Б  класах;

  •  Введені курс за вибором:

«Російська мова» для 6-А класу для розвитку мовних навичок (1 година на тиждень);

«Французька мова» – в 7-Б класі (1 година на тиждень)

 

 

Формування здорового способу життя та необхідних навичок з основ життєдіяльності буде забезпечено через освітню галузь «Здоров’я і фізична культура». Для учнів 1-4 класів на уроках фізичної культури введено модуль «Хореографія» - 1 година на тиждень.

Для задоволення освітніх потреб і організації дозвілля учнів  продовжено роботу гуртків: хореографія, бальні танці, малювання, ужиткова творчість, країнознавство згідно з договірними відносинами з позашкільними закладами району та міста.

Учні 1-4 класів охоплені навчанням та вихованням у групі подовженого дня:

  • 1-і класи з повним днем навчання з організацією денного сну, трьохразовим харчуванням та роботою гуртків і секцій згідно з договірними відносинами з позашкільними закладами району та міста;

  • 2-4 класи – з урахуванням потреб батьків та можливостей закладу.

 

В 5-9 класах:

 

Формування гімназійних класів проходить за результатами вступних іспитів з математики, української та англійської мов. Учні  зараховуються до класів математичного та філологічного напрямків за результатами знань. 5-А, 6-А і 7-А – класи математичного напрямку, де реалізується пропедевтичний етап допрофільної підготовки через збільшення годин на вивчення математики.  6-Б і 7-Б – класи філологічного напрямку, де реалізується пропедевтичний етап через факультативний курс «Іноземна мова»              (німецька, французька, італійська, польська, іспанська, новогрецька) з метою запровадження другої іноземної мови.

 

Години варіативної складової відведені на:

  •  Курси за вибором:

  • «Французька мова» в  6-Б,

«Російська мова» в 5-9 – 1 година;

«Практикум з правопису української мови» - 9-А, 9-Б класи.

  •  Факультативи:

«Вибранні питання з алгебри» – 7-А клас;

«Розв’язання задач з параметрами» - 8-А клас;

«Кроки до порозуміння» в 9-А – 1 година;

«Німецька« мова» в 6-А,8-Б  - по 1 годині;

«Польська мова» в 6-А, 6-Б  – по 0,5 годині;

 «Французька мова»  в  7-Б, 8-Б – по 1 годині;

«Іспанська мова» в 5-А – 1 година;

«Новогрецька мова» в 5-А,-9-Б – по 1 годині.

Вивчення російської мови в 5-9-х класах реалізується за рахунок годин варіативної складової введенням  курсу «Російська мова» по 1 годині.       

        З метою розширення і поглиблення знань з англійської мови, за рахунок варіативної складової виділено додаткові години на вивчення цього предмета у 5-8 класах, а також збільшена кількість годин на предмети: математика – 5-А,6-А; алгебра – 8-А,9-А,9-Б; історія України – 7-А,7-Б.

        Зміцнення здоров’я учнів, формування здорового способу життя буде забезпечено через змістовне наповнення предмета «Фізична культура». Враховуючи кадрове та матеріально-технічне забезпечення, обрано для учнів 5-9 класів такі варіативні модулі, як «Легка атлетика», «Футбол», «Волейбол», «Баскетбол», «Гімнастика». Для учнів 5-6 класів - «Хореографія»   по 1 годині на тиждень .

 

В 10-11 класах:

 

Старші класи гімназії скомплектовані за напрямками диференціації. Організація навчального процесу спрямована на компетентнісний підхід і працює за природничо-математичним та філологічним напрямками.

Напрями конкретизовані в наступні профілі навчання:

11-А  – іноземної філології;

10-А – математичний.

    Профіль навчання в 10-му класі зумовлений вибором учнів, їх батьків, кадровим та матеріально-технічним забезпеченням (протокол батьківських зборів від  26.04  №   5).

За рахунок  варіативної складової введено курси за вибором:

  • «Країнознавство» в 11-А –  1 година.

Факультативи:

  •  «Основи культури мовлення» в 11-А – 1 година;

  • «Практикум із правопису української мови» в 11-Б – 1 година;

  • «Італійська мова» в 10-Б,11-А – по 1 годині;

  • «Іспанська мова» в 11-А,10-Б – по 1 годині;

За рахунок варіативної складової навчального плану виділено додаткові години на вивчення профільних предметів: англійська мова, математика, українська мова та література, німецька мова.

 На роботу з обдарованими дітьми виділено  1 годину в 10-му класі, 4 години в 11-х класі.

 

Предмети інваріантної складової робочого навчального плану, що не мають цілої кількості навчальних годин, будуть викладатися так:

  • «Образотворче мистецтво» - 0,5 годин, «Музичне мистецтво» - 0,5 годин в 2-Б,          4-х класах, «Трудове навчання» – 0.5, «Основи здоров’я» - 0,5 в 1-А класі протягом навчального року;

  • в 5-А класі – українська мова – 3 години в І семестрі і 4 години – у ІІ семестрі, математика в 5-А класі -  6 годин – в І семестрі та 5 годин – у ІІ семестрі;  

  • в 6-х класах – українська мова – 4 години в І семестрі і 3 години – у ІІ семестрі;

  • в 7-х класах – українська мова - 2 години в І семестрі і 3 години – у ІІ семестрі, хімія – 1 година в І семестрі і 2 години – у ІІ семестрі;

  • в 7-А класі-іноземна мова-4 години в І семестрі і 3 години – у ІІ семестрі, алгебра – 4 години в І семестрі і 3 години – у ІІ семестрі;

  • в 8-х класах – історія України – 1 година в І семестрі і 2 години – у ІІ семестрі;

  • в 8-А- алгебра – 3 години – у І семестрі і 2 години – у ІІ семестрі;

  • в 8-Б класі - українська мова - 3 години в І семестрі і 2 години – у ІІ семестрі;

  • в 9-х класах – історія України – 1 година в І семестрі і 2 години – у ІІ семестрі, географія – 2 години в І семестрі і 1 година – у ІІ семестрі;

  • в 10- класах – захист Вітчизни – 2 години в І семестрі і 1 година – у II, художня культура – 1 година в ІI семестрі, технології – 1 година в І семестрі,;

  • в 11-х класах - зарубіжна література – 2 години в І семестрі і 1 година – в ІІ семестрі, біологія – 2 години в І семестрі і 1 година – в ІІ семестрі, астрономія – 1 година в II семестрі, економіка – 1 година в І семестрі, художня культура – 1 година в ІІ семестрі, екологія – 1 година в ІІ семестрі, технології – 1 година в І семестрі,людина і світ-1 година в І семестрі.

  •  

Гранично допустиме навантаження учнів встановлено відповідно до вимог Закону України «Про загальну середню освіту», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державного Стандарту базової і повної загальної середньої освіти», години

фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.

Наповнюваність класів, груп, їх поділ при вивченні профільних та інших предметів визначається ст. 14 Закону України «Про загальну середню освіту», наказу МОН України від 20.02.2002 № 128 та на основі встановлених Кабінетом Міністрів України нормативів фінансування. Навчальний план гімназії орієнтований на п’ятиденний робочий тиждень для 1-11 класів.

Індивідуальне навчання хворих дітей удома здійснюється за цими ж навчальними планами з урахуванням індивідуальних особливостей учнів, відповідно до «Положення про індивідуальне навчання».

Поглиблена підготовка учнів досягається в результаті вивчення спеціальних курсів, факультативів, курсів за вибором, а також відвідуванням занять у клубах, студіях, гуртках. Може проводитися підготовка учнів за індивідуальними навчальними планами, пошукова та навчально-дослідна робота.

 

                                     Структура навчального року

 

Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» структуру навчального року та строки проведення канікул встановлюють загальноосвітні навчальні заклади за погодженням з відповідними органами управління освітою. Навчальний рік розпочинається в День знань – 1 вересня і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Тривалість канікул протягом навчального року не може бути меншою 30 календарних днів.

Відповідно до Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 30 грудня 2014 року № 1547, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2015 року за № 157/26602, учні 4, 9, 11 класів складатимуть державну підсумкову атестацію. Перелік предметів для державної підсумкової атестації початкової, основної та старшої школи, форму та терміни проведення Міністерством освіти і науки України буде затверджено додатково.

Тривалість уроків у гімназії встановлюється згідно з вимогами ст. 16, п. 5 Закону України «Про загальну середню освіту», а саме: в 1-А класі – 45 хвилин, в 1-Б,В класах– 35 хвилин, в 2-4-х класах – 40 хвилин, в 5-11-х класах – 45 хвилин. Зміна тривалості уроків допускається за погодженням з управлінням освіти міської ради.

Розклад уроків складається відповідно до робочого навчального плану з дотриманням педагогічних та санітарно-гігієнічних вимог.

Система оцінювання навчальної праці учнів стимулююча. У першому класі – словесна характеристика знань, умінь та навичок учнів. У наступних класах вона доповнюється оцінками від 1 до 12 балів. Оцінки за семестр, річні, екзаменаційні та підсумкові виставляються обов’язково.

Рішення про доцільність проведення навчальної практики та навчальних екскурсій  Маріупольська гімназія №2  приймає самостійно на підставі  листа Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 №1/9-315 «Про структуру 2017-2018 навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів»

З урахуванням місцевих особливостей та кліматичних умов можуть змінюватись структура навчального року та графік  учнівських канікул; навчальну практику та навчальні екскурсії за рішенням закладу можна провести в інші терміни або впродовж навчального року.

  • Facebook
  • Instagram
Видеопубликация для соцсетей 1080x1080
школьники.png

417

bottom of page